História

Toto vinárstvo je na 100% rodinným podnikom. Nachádza sa v Yacochuya Norte - Cafayate v oblasti dolín Calchaquíes v provincii Salta. Vychádzajúc zo svojho odborného vzdelania a dlhodobých skúseností v pestovaní vína, bratia Osvaldo, Gabriel a Rafael Domingo sa zamerali na toto podnikanie, ktoré spája neuveriteľné osobitosti vysokohorského hrozna so zariadeniami a technológiou najnovšej generácie.

Na 60 hektároch vinohradov nachádzajúcich sa v nadmorskej výške od 1600 do 2300 m poskytuje jedinečná a špeciálna mikroklíma oblasti, ktoré majú viac než 300 dní intenzívneho slnečného žiarenia ročne, skromné dažde a veľké intervaly teplôt, vynikajúce podmienky na plnohodnotné rozvinutie potenciálu pestovaného hrozna.

Odrody ako torrontés, malbec, cabernet sauvignon, tannat a ďalšie sa starostlivo pestujú s neustálym zreteľom na identitu a jedinečnosť teritória, v ktorom vyrastajú. Vína získané z tohto hrozna sú úplným výrazom osobitosti regiónu vďaka svojej intenzívnej aróme a chuti, dobrému telu, štruktúre a vyváženosti.

Vinárstvo

Vinárstvo Domingo Molina sa nachádza 8 km na východ od Cafayate, v lokalite Yacochuya 2000 metrov nad morom, na úpätí predhoria Ánd, skadiaľ vidno údolie Calchaquí. Vinárstvo bolo vybudované so zreteľom na najmodernejšie vinohradnícke a vinárske poznatky, ktoré umožňujú transformáciu hrozna na úžasné víno a rešpektujú architektonické prvky krajiny.

Vinárstvo má kapacitu 350 000 litrov, a to v betónových vaniach, nerezových nádržiach a dubových sudoch.

Všetky strapce pozberané ručne na jednotlivých farmách sú následne preberané skôr než sa odžilkujú a začne mletie. Potom sa uložia do betónových vaní alebo nízkoobjemových nádrží z nerezovej ocele. Tam sa sledujú všetky kvasné a extrakčné procesy tak, aby každá parcela vinohradov bola spracovaná jedinečným a nezávislým spôsobom. Tiež prebieha mikrokvasenie umožňujúce využiť v plnej miere výrazový potenciál hrozna.

Lokalita

1616 km od mesta Buenos Aires a 1200 km od Mendozy je provincia Salta. Má rozlohu 155 488 km² (4,1% z rozlohy krajiny), na ktorej sa nachádzajú všetky krajinárske typy: od púštnej puny na západe po bujnú zeleň pralesa na východe, cez údolia a strmé rokliny v strednej časti provincie.

Hraničí s Čile, Bolíviou a Paraguajom a so šiestimi argentínskymi provinciami: Jujuy, Formosa, Chaco, Santiago del Estero, Tucumán a Catamarca. Vďaka svojej polohe, leteckému a pozemnému spojeniu a rôznorodosti a kvalite služieb je považovaná za centrum regiónu.

Cafayate sa nachádza 180 km južne od Salty a je strediskom produkcie vína v údoliach Calchaquíes. Salta má vysadených 2600 hektárov vinohradov - približne 2% rozlohy krajiny, v nadmorských výškach od 1700 do 3200 metrov, čo z nej robí jednu z najvyššie položených a najexkluzívnejších vinohradníckych oblastí sveta.

Valle Rupestre

V departmente San Carlos, 55 kilometrov od Cafayate po ceste č. 40 (smerom na sever), sa nachádza údolie Rupestre, púštna lokalita obklopená pestrofarebnými horami so zeleňou rohovníkov a popoludňajším vetrom narušujúcimi ťaživé ticho púšte.

Toto čarovné miesto sa dnes stalo úrodnou zemou. Umožnili to vodné diela privádzajúce vodu z kordiléry na zavlažovanie prvých vinohradov v tejto oblasti. Keďže sa nachádzajú v nadmorskej výške 2300 metrov, patria medzi najvyššie položené na svete.

Klimatické a pôdne špecifiká spolu so zavedeným zavlažovaním a vhodným systémom vedenia umožňujú získavať vína s koncentrovanou arómou a chuťou, ktoré patria do najviac cenených segmentov na trhu.

TECHNICKÉ ÚDAJE VINOHRADU:

 • Lokalita: San Carlos, Salta
 • Nadmorská výška: 2300 metrov
 • Vek: 15 rokov
 • Pôda: aluviálna s voľným pieskom a skalami pod povrchom
 • Rozloha: 25 ha
 • Odrody: malbec, cabernet sauvignon, tannat a merlot
 • Vína: Palo Domingo, M2, Mortero, Rupestre, Domingo Molina a Hermanos

Údolie Yacochuya

Na úpätí predhoria Ánd, 8 km na západ od Cafayate a 2000 metrov nad hladinou mora, sa nachádza Yacochuya. Názov tejto lokality má kečuánsky pôvod a znamená “miesto s čistou vodou”.

Púštna a kamenistá pôda je zavlažovaná z kanálov, ktoré privádzajú vodu z hôr, čo umožňuje pestovať staré mriežky a pergoly, meniac túto polopúštnu krajinu na zelený raj. Vinohrady strážia kaktusy a sukulenty, zatiaľ čo dozrieva hrozno vystavené rannému slnku a veľkej teplotnej amplitúde medzi dňom a nocou.

Vďaka osobitným špecifikám pôdy a podnebia pestuje Domingo Molina modré odrody malbec, cabernet sauvignon, merlot a petit verdot.

TECHNICKÉ ÚDAJE VINOHRADU:

 • Lokalita: Yacochuya, Cafayate, Salta
 • Nadmorská výška: 2000 m
 • Vek: 30 rokov
 • Pôda: kamenistá
 • Rozloha: 25 ha
 • Odrody: malbec, cabernet sauvignon, merlot a petit verdot
 • Vína: Palo Domingo, Hermanos, M2, Domingo Molina a Martes 13

Údolie Cafayate

1700 metrov nad morom, v hlbokej a piesčitej pôde údolia Cafayate, Domingo Molina pestuje odrodu torrontés.

Žiarivé slnko sa odráža od piesku a spôsobuje potrebné dozrievanie hrozna a vedie k jeho najlepším vlastnostiam. Zdravie hrozna garantuje neustály vetrík, ktorý dáva sviežu a elegantnú arómu vínam, ktoré sa z neho dorábajú.

TECHNICKÉ ÚDAJE VINOHRADU:

 • Lokalita: Valle de Cafayate, Salta
 • Nadmorská výška: 1700 m
 • Vek: 40 rokov
 • Pôda: piesčitá
 • Rozloha: 10 ha
 • Odrody: torrontés
 • Vína: Domingo Molina, Hermanos